WordPress Kullanım İstatistikleri: 2023’ün En Popüler CMS’i

WordPress Kullanım İstatistikleri: 2023'ün En Popüler CMS'i
WordPress

WordPress Kullanım İstatistikleri: 2023’ün En Popüler CMS’i

Dijital çağın yükselen devi WordPress, web dünyasının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Platform, kullanım kolaylığı ve sunduğu esnek yapısıyla milyonlarca kullanıcıyı etkisi altına aldı. Colorlib tarafından yayınlanan WordPress kullanım istatistikleri, WordPress’in büyüsünü ve bu alanda uzmanlaşmanın önemini anlatır nitelikte. İşte 2023 yılında WordPress!

WordPress Nedir?

WordPress ile ilk defa tanışacak kişiler için ilk olarak WordPress’in ne olduğuna kısaca değinmek gerekli. WordPress, dünya üzerindeki internet sitelerinin yüzde 40’ından fazlasına güç veren, açık ara en popüler içerik yönetim sistemidir. İlk olarak kullanıcıların blog sitesi hazırlamalarını hedefleyerek yola çıkan CMS yazılımı ile bugün kurumsal ve e-ticaret siteleri başta olmak üzere pek çok farklı proje hayata geçirilebilmektedir. Kısacası WordPress, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenin en kısa yoludur.

WordPress Kullanım İstatistikleri

2023 yılı itibariyle 810 milyon internet sitesi WordPress kullanıyor. Bu, dünya üzerindeki internet sitelerinin yüzde 43’ünü oluşturuyor. Açık ara pazar lideri konumunda olan yazılım, her geçen yıl daha fazla kişi tarafından kullanılmaya devam ediyor.

  • 810 milyon internet sitesi WordPress kullanıyor, bu dünya üzerindeki internet sitelerinin %43’üne tekabül ediyor. Yani neredeyse her iki internet sitesinden biri WordPress ile hazırlanmış.
  • WordPress %64,2’lik pazar payı ile CMS pazarını domine ediyor. En yakın rakibi için bu oran sadece %6,2.
  • WordPress sitelerin %20,2’si ve dünya üzerindeki tüm internet sitelerinin %8,8’i WooCommerce kullanıyor. Bu da WooCommerce ile hazırlanmış 163,5 milyondan fazla internet sitesi olduğunu gösteriyor.
  • %36’dan fazla pazar payı ile WooCommerce, dünyanın en popüler e-ticaret platformu ünvanına sahip.
  • WordPress için yaklaşık 11 bini ücretsiz toplamda 20 bine yakın tema bulunuyor.
  • Divi, 3,8 milyondan fazla kullanıcısı ile WordPress’in en popüler teması.
  • Bireysel WordPress temalarının satın alım maliyeti 59 USD, tema aboneliklerinin yıllık maliyeti ise ortalama 145 USD’dir.
  • WordPress için yaklaşık 60 bin adet ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Ücretli eklentilerle birlikte bu sayı çok daha fazla.
  • Contact Form 7, 5 milyondan fazla indirilme sayısı ile WordPress’in en popüler eklentisidir.

Bu Veriler Ne Anlam İfade Ediyor?

Zaten devasa bir büyüklüğe sahip olan WordPress ekosistemi, her geçen gün büyümeye devam ediyor. WordPress, 810 milyon potansiyel kullanıcının sizi beklediği büyük ve değerli bir pazar. Burada kullanıcıların ihtiyaçlarına çözüm üreten ürünler kısa sürede benimseniyor ve yüksek indirme sayılarına ulaşıyor.

WordPress alanında çalışmaya başlamak isteyen kişiler için bu veriler büyük önem arz ediyor. İstatistikler doğru yorumlanırsa buradan iyi fikirler üretmek mümkün. Örneğin; 810 milyondan fazla WordPress sitesi olmasına rağmen pazarda sadece 20 bin tema bulunuyor. Themeforest ve benzeri platformlarda satışa sunulan, yüksek kaliteli ve popüler WordPress temalarının sayısı ise sadece onlarla ifade ediliyor.

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek, fikrinizi ürünleştirmek ya da sadece bu alanda bir geliştirici olmak için WordPress harika bir tercih. Eğer siz de bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız WordPress kategorisini ziyaret ederek uzman eğitmenler tarafından hazırlanmış eğitim setlerini inceleyebilirsiniz.