Ubuntu 24.04 LTS Nedir?

Ubuntu 24.04 LTS Nedir
DevOps

Ubuntu 24.04 LTS Nedir?

Popüler Ubuntu işletim sisteminin arkasındaki itici güç olan Canonical, Ubuntu 24.04 LTS’nin diğer adı “Noble Numbat” olan her iki yılda bir duyurulan uzun süreli destek sürümünü kısa süre önce tanıttı. Herkese açık testi amaçlayan bu sürüm, kullanıcılara 25 Nisan 2024’teki resmi lansmanda gelecek özelliklere ve iyileştirmelere kısa bir bakış sundu. Bu sürüm, kullanıcı deneyimini iyileştirmek, performansı optimize etmek ve güvenliği artırmak amacıyla birçok yenilik ve geliştirme sunuyor. Gelin birlikte bu özelliklere yakından bakalım.

Sürümle Birlikte Gelen Yeni Özellikler Neler?

1. Yeni Yükleyici

22.04’ten doğrudan Ubuntu 24.04 LTS’ye yükseltirseniz (bu, haziran ayında Ubuntu 24.04.1 sürümü geldiğinde ve yükseltme kanalı açıldığında mümkün olacaktır) yeni Ubuntu yükleyicisini göremezsiniz.

Ancak yeni bir Ubuntu 24.04 kurulumu yapmayı planlıyorsanız, Flutter’da yerleşik ve Ubuntu’nun güçlü sunucu tabanlı kurulum teknolojileri olan Subiquity ve Curtin tarafından desteklenen tamamen yeni bir Ubuntu kurulum aracıyla uygulamalı olarak çalışacaksınız.

.yaml Yenilenen görsellerden, her adımın daha anlamlı olmasını sağlayacak iyileştirilmiş ifadelerden ve kurulumu otomatikleştirmek, kurulumdan önce erişilebilirlik seçeneklerini yapılandırmak için “temel hazırlığı” (bir dosya aracılığıyla) kullanma yeteneği gibi bir dizi yeni özellikten bahsediyoruz.

2. Yeni Uygulama Merkezi

App Center, Ubuntu 24.04 LTS’de yazılım yüklemenin önerilen yolu olarak Ubuntu Yazılım uygulamasının yerini alıyor. Temiz ve modern bir görünüm sunulduğu anlaşılıyor.

Ubuntu arşivinde snap uygulamalarını veya DEB paketlerini arayabilir, göz atabilir, kurabilir, kaldırabilir ve güncelleyebilirsiniz, ancak kendi indirdiğiniz DEB paketlerini yüklemek için App Center’ı kullanamazsınız (Google Chrome, Steam, Zoom, Discord vb.)

Ubuntu 24.04 LTS’deki DEB’leri “yan yüklemek” için Gdebi aracını (depolarda mevcuttur) kurup kullanmanız veya Terminali açıp şu komutu çalıştırmanız gerekecektir:

sudo apt install ./debname.deb

 

3. Hızlı Ayarlar Menüsü

Yenilenen Hızlı Ayarlar menüsünü kullanarak Ubuntu 24.04 LTS’de Wi-Fi, Bluetooth ve diğer özellikleri açıp kapatmak daha kolay.

Hızlı Ayarlar, donanım özelliklerini değiştirmek için tıklayabileceğiniz hap şeklindeki kontrolleri kullanır. Bölmeler ayrıca durumu (örneğin, aktif ağın adı) aktarırken, bir kablosuz ağ seçmek veya klavye arka ışık parlaklığını değiştirmek gibi işlemleri gerçekleştirebilmeniz için alt menüler açılır.

Diğer kullanışlı kısa yollar arasında ekran görüntüleri almak için bir düğme yer alıyor ve ses düzeyi kaydırıcısı artık ses çıkış cihazını doğrudan menüden değiştirmenize olanak tanıyor; Ses ayarları panelini açmanıza gerek yok.

4. Dinamik Çalışma Göstergesi

Bu noktalı gösterge, üst çubuktaki ” Etkinlikler ” etiketinin yerini alır (çalışma alanı değiştiriciyi açmak için yine de tıklayabilirsiniz) ve size kaç tane sanal çalışma alanının açık olduğunu ve hangisinde olduğunuzu söyler. Göstergenin üzerine gelip fare kaydırma tekerleğini kullanarak çalışma alanları arasında geçiş yapabilirsiniz.

5. Yeni Yazılım Güncelleme Aracı

Ubuntu’da donanım yazılımını güncel tutmak her zaman kolay olmuştur ancak yeni bir Flutter-baser Firmware Güncelleyici aracının eklenmesi sayesinde Ubuntu 24.04’te tartışmasız daha da kolay hale geldi.

6. Linux Çekirdeği 6.8

Ubuntu’nun herhangi bir sürümündeki en büyük özellik Linux çekirdeğidir. Herşeye güç veren şey bu çünkü. Donanım desteği, güvenlik, ham performans ve dosya sistemlerine kadar.

Ubuntu 24.04 LTS, Linux 6.8 ile birlikte geliyor. Bu, piyasaya sürüldüğü sırada en son sürümdür ve daha fazla gamepad ve kontrol cihazı desteği, P-State sürücü ayarları, daha iyi bellek kullanımı ve daha fazlası dâhil olmak üzere dikkate değer birkaç şey ekler.

7. Yeni Dosya Yönetici: Nautilus

Dosya yöneticisi Nautilus, Ubuntu 24.04 LTS’de daha güçlü, yetenekli ve daha hızlıdır. GNOME geliştiricileri son birkaç yıldır bu önemli uygulamaya büyük ilgi gösterdiler ve özellikle LTS yükselticileri için bu çabanın meyveleri, özellikle genel hız açısından açıkça görülüyor.

Artık öğeleri sekmelere sürükleyebilirsiniz; panoya kopyalanan görüntüleri yeni bir dosya olarak yapıştırın; özel klasör simgelerini kolayca ayarlayın/geri alın; ZIP’leri şifreyle koruyun; Nautilus tercihlerindeki seçenekleri bulmak için metin aramayı kullanın; anında yüklemeyle görünümü değiştirin.

Ubuntu 24.04 Nasıl Kullanılır?

Ubuntu 24.04’ü kullanmak oldukça basittir. Standart kurulum, kullanıcıların LibreOffice ve Thunderbird gibi temel uygulamaları hemen kullanabilmesi için genişletilmiş bir uygulama seçeneği sunar. Ayrıca, yeni firmware güncelleyici aracı, cihazların yazılım güncellemelerini kolayca yönetmeyi sağlar. Ubuntu 24.04, kullanıcı dostu ara yüzü ve gelişmiş güvenlik özellikleri ile hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler için ideal bir seçimdir​ (Linuxiac)​.

Yeni sürümü buradan indirebilirsiniz.

Bu yazımızda, Ubuntu 24.04 LTS sürümünün teknoloji dünyasına ne gibi yenilikler getirdiğini ve artık işletim sistemlerine farklı bir pencereden nasıl bakmamızı sağladığına değindik.