Teknik Özellikleriyle Apple Intelligence Nedir?

Tüm Yönleriyle Apple Intelligence Nedir
Genel

Teknik Özellikleriyle Apple Intelligence Nedir?

Apple Intelligence, WWDC 2024‘te tanıtılan Apple Intelligence, şirketin yapay zekâ dünyasına, özellikle de üretken yapay zekâya doğru atılımının kısa bir yansıması oldu. Peki,  Apple intelligence kullanıcılara neler vadediyor gelin yakından bakalım.

Tıpkı Google gibi Apple da artık yapay zekânın insanlara günlük yaşamlarında nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor; yalnızca Apple gizliliğe büyük önem veriyor. Apple Intelligence, Apple’ın günümüzün yapay zekâ bilgi işlem eğilimine yönelik çok modlu, platformlar arası yaklaşımıdır. Hemen hemen her Apple platformuna ve daha yeni Apple cihazlarının çoğuna geliyor. Apple Intelligence, yazma ve görüntü oluşturma gibi üretken yapay zekâ özelliklerinin yanı sıra geliştirilmiş bir Siri asistanını ve çok daha fazlasını içeriyor.

Apple Intelligence Nedir?

Apple Intelligence, üretken yapay zekâ özelliklerini içeriyor ancak ChatGPT gibi üretken yapay zekâ modelinden daha sağlam bir platformdur. Yazma ve düzenleme, görüntü oluşturma ve organizasyon için üretken yapay zekâ araçları sunacak. Aynı zamanda mevcut üretken yapay zekâ araçları gibi özetler de sunabilecek. Chatgpt ile yaptığı iş birliği sayesinde yapay zekâ yarışında durumları eşitler pozisyona geldiği görülüyor.

Metin yazabildiğiniz veya girebildiğiniz her yerde, Apple Intelligence yazınızı geliştirmeniz için öneriler sunacaktır. Metni sizin için yeniden yazacak, düzeltecek ve özetleyecektir.

Genel Özelliklerine Bakış

  • Apple Intelligence, gelen Mail mesajlarınızdan ve bildirimlerinizden haberdar olacak ve sizin için önemli olan şeyleri önceliklendirmeye çalışacaktır. Yeni Kesintileri Azaltma Odaklanma modu, Apple Intelligence’ı kullanarak yalnızca anında ilgilenmeniz gereken yüksek öncelikli mesajları sunacak.
  • Apple Intelligence, sizin için konuşmaları ve mesajları özetleyecek, hatta ses kayıtlarını da özetleyebilir. Telefon görüşmelerini kaydedebilir ve Apple Intelligence’ın konuşmayı özetlemesini sağlayabilir veya Notes uygulamasına kaydedip ses kaydının özetini orada alabilirsiniz.
  • Görüntü oluşturmak için Apple, Apple Intelligence’ın parçası olan yeni bir Image Playground uygulamasına ve aracına sahiptir. Bununla, kendi isteminizi girebilir veya önerilen bir istemi kullanabilirsiniz; öneriler, o sırada ne yaptığınıza göre kişiselleştirilecektir. Örneğin, bir arkadaşınıza ormanda yürüyüş yapmakla ilgili mesaj gönderirseniz, o zaman “orman” istemlerden biri olabilir. Görüntünüz için çeşitli stiller arasından seçim yapabilir ve ayrıca fotoğraflardaki kişileri karikatür benzeri görüntülere dönüştürebilirsiniz.
  • Apple, Image Playground’un yanı sıra emojilere odaklanan bir görüntü oluşturucuya da sahip olacak. Üretken Emoji’ye Genmoji adı verilecek. Bir açıklama yazıyorsunuz ve bir emoji beliriyor.

Siri Artık Sanal Bir Balon Olmaktan Çıkıyor!

Siri her yönüyle daha iyiye gidiyor. Apple’a göre “daha zengin dil anlama yeteneklerine” sahip olacak. Daha doğal ve bağlamsal olarak daha alakalı olacaktır. Siri ile bir konuşma başlattığınızda, bir sonraki isteğinizi yaptığınızda ne hakkında konuştuğunuzu hatırlayacak, böylece her seferinde baştan başlamak zorunda kalmayacaksınız.

Ayrıca Siri sonunda sadece konuşmak yerine yazmayı da kabul edecek. Siri’yi hiç kullanmıyorsanız, Siri’ye yazamadığınızı öğrenmek sizi şaşırtabilir. Artık Siri komutları ve sorguları vermek için klavyeyi kullanabilirsiniz.

Siri, cihazınızı nasıl kullanacağınızı açıklayarak daha iyi bir iş çıkaracak. İster iPhone, iPad veya Mac bilgisayar kullanıyor olun, Siri, Apple ürününüz üzerinde işlerin nasıl yapılacağına ilişkin binlerce soruyu daha yanıtlayabilecektir. Siri ayrıca ekranda neler olduğunu bilecek ve gördüklerine göre önerilerde bulunacak.

Apple Intelligence, Siri için çok daha fazla üçüncü taraf eylemi sağlayacak büyük bir yükseltmedir. Uygulama geliştiricileri, Apple’ın yeni App Intent API’sini kullanarak Siri ile kullanabileceğiniz komutları programlayabilecek.

Siri de sizi tanıyacak. Cihazınızda bulunan bilgilerin çok daha fazlasını bilecektir. Siri’den “Edgar’ın bahsettiği şarkıyı çalmasını” isteyebileceksiniz ve Siri, Edgar’la iMessage konuşmanızı okuduğu için bunu bilecek. “Babam Laguardia’ya ne zaman inecek” diye sorarsanız, gönderdiği mesajdan uçuş ayrıntılarına bakacak ve size gerçek zamanlı takip bilgisi verecektir.

Apple Intelligence ile ChatGPT İş Birliği Nasıl Olacak?

Apple Intelligence bir şekilde ChatGPT’ye ücretsiz erişim sunacak. Apple sahiplerinin belgeleri ve görüntüleri anlamak için ChatGPT’yi kullanabilmesi için ChatGPT’ye doğrudan bir bağlantı olacağını biliyoruz. Siri’nin bir isteği ChatGPT aracılığıyla yönlendirebileceğini de biliyoruz.

Apple, bu ChatGPT isteklerine bir miktar gizlilik ekliyor. Apple’a göre ChatGPT’ye Apple Intelligence aracılığıyla eriştiğinizde IP adresiniz gizlenir ve OpenAi isteğinizi saklamaz. Aksi takdirde ChatGPT’nin veri kullanım politikaları geçerlidir.

ChatGPT bu yılın sonlarında GPT-4 destekli olarak üç büyük platforma (macOS Sequoia, iPadOS 18 ve iOS 18) gelecek. Ancak Apple, gelecekte diğer AI modellerinin de ortak olacağını söyledi. ChatGPT, uzun süre Apple Intelligence’ın özel geniş dil modeli (LLM) ortağı olamayabilir.

Hangi Apple Cihazları Apple Intelligence’i Alacak?

Apple Intelligence, macOS 15 Sequoia, iOS 18 ve iPadOS 18 dâhil hemen hemen her Apple platformundaki özellikleri içerir. Ne yazık ki bu işletim sistemlerini çalıştırabilen her cihaz, Apple Intelligence özelliklerini kullanamayacaktır.

Apple, Apple Intelligence’ın Apple M1, M2, M3 ve M4 yongalarının yanı sıra A17 Pro yonga setini kullanan cihazlara geleceğini söylüyor. Bu, bugün yepyeni satın alabileceğiniz cihazların dahi bu yılın ilerleyen dönemlerinde bu özelliklere sahip olmayacağı anlamına geliyor.

Mevcut iPad Pro ve iPad Air aygıtlarının yanı sıra M1 ve M2 yongalarını kullanan önceki iPad aygıtlarının tümü desteklenecek. Temel model iPad 10.9 ve iPad mini, eski Apple Bionic çiplerini kullandıklarından desteklenmeyecek.

Apple Intelligence ile çalışacak tek iPhone modelleri iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’tir. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, A17 Pro yongalarını değil A16 Bionic yonga setini kullanıyor.

İçinde M1 çipi veya daha yenisi bulunan bir Macbook Air, Macbook Pro, iMac, Mac Studio veya Mac mini’niz varsa sorun yaşamazsınız. Intel işlemcili Apple bilgisayarlar büyük olasılıkla desteklenmeyecektir.

Apple Intelligence Ne Kadar Gizli?

Gizlilik, günümüzde siber saldırıların gölgesinde önemini artırıyor. Bu yüzden Apple ilk önce gizlilikten bahsetti ve başka hiçbir yapay zekâ şirketi veri gizliliğinizden ve verilerinizin nasıl korunduğundan bahsetmiyor.

Apple Intelligence, gizlilik konusunda kesinlikle Apple’ın yaklaşımını benimsiyor; bu, mümkün olan en az bilginin herkesle, hatta Apple’ın kendisiyle paylaşılması anlamına geliyor. Çoğu Apple Intelligence özelliği cihazınızda çalışır. Apple’ın daha fazla güç için buluta erişmesi gerektiğinde, verilerinizi ve gizliliğinizi korumak için bir Power Cloud Compute standardına sahiptir; Özetle bu, çok sayıda sunucu ve platform arasında veri yayılmasına gerek kalmadan bulut gücü anlamına gelir. Bu Apple’ın bulut konusunda yetkinliğinin bir göstergesi.

Apple ayrıca Apple Intelligence’a verilerinize benzeri görülmemiş bir erişim sağlıyor ve tüm mesajlarınızı okuyabilecek, takviminizi izleyebilecek, Haritalarınızı ve konumunuzu takip edebilecek, telefon görüşmelerinizi kaydedebilecek, fotoğraflarınıza bakabilecek ve diğer kişisel verilerinizi anlayabilecek. . Apple Intelligence yeni düzeyde bağlamsal özellikler sunacak çünkü neredeyse tüm kişisel bilgilerinize erişebilecek.

Bu yazımızda, yapay zekâ teknolojilerinin gelişimiyle birlikte, Apple bu önemi fark edip, ChatGPT ile olan iş birliğini gizlilik vurgusu ile duyurmayı ihmal etmediğine, hangi cihazların yeni gelen özelliklere sahip olacağına ve son kullanıcıların hayatlarında ne gibi değişimlere yol açacağına sıra dışı bir bakış açısıyla sizler için derledik.